• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić i Kurti u Briselu: Na stolu sporazum o kojem se nedjeljama priča, da li će Srbija "priznati Kosovo"?

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Šef evrodiplomatije Đozep Borelj i specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak biće danas domaćini predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijeru prištinske vlade Albinu Kurtiju od kojih očekuju da prihvate evropski plan za Kosovo.

 Vučić i Kurti u Briselu sporazum o Kosovu Izvor: FoNet/Zoran Mrđa

Ovaj sporazum podržavaju i Sjedinjene Američke Države.

Borelj i Lajčak imaće tekom dana odvojene razgovore s Vučićem i Kurtijem, a zajednički sastanak očekuje se u 15 sati.

Nemačko-francuska inicijativa, koja je u međuvremenu prihvaćena kao evropski plan i preduslov je za daljnje evrointegracijske procese Srbije i Kosova, predviđa uzajamno priznanje dokumenata, pečata, pasoša, ličnih karata i nacionalnih simbola.

Povezano

U prijedlogu sporazuma se ne insistira da Srbija de iure prizna kosovsku državnost, ali bi se po tom dokumentu de factomorala odnositi prema Kosovu kao prema suverenoj državi.

Srbija, takođe, ne bi smela da blokira članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, uz obavezu obe strane da razvijaju normalne dobrosusjedske odnose na temelju jednakih prava.

Kosovo bi trebalo da formalizuje poseban status Srpske pravoslavne crkve, osigura prikladan nivo samouprave za srpsku zajednicu, a obe strane bi otvorile bi svoja stalna predstavništva u glavnim gradovima.

Crvene linije s kojima Vučić dolazi danas u Brisel su da Srbija ne prihvata Kosovo kao nezavisnu državu i da se neće saglasiti s članstvom u UN. Istovremeno, Beograd insistira na uspostavljanju Zajednice srpskih opština na Kosovu, što je predviđeno sporazumom koji su dvije strane pod pokroviteljstvom EU potpisale u Briselu 2013. godine.

Vlasti u Prištini ne žele da ta asocijacija ima izvršna ovlašćenja niti da postane "entitet poput Republike Srpske u Bosni i Hercegovini", a Kurti početak formiranja ZSO pokušava da uslovi uzajamnim priznanjem, prenosi Fonet.

Zapad kao krajnje rješenje vidi "pravno obavezujući sporazum", ne prejudicirajući u sadašnjoj fazi dijaloga kako bi on trebalo da izgleda.

Evropska unja, pak, očekuje da će obje strane danas prihvatiti ponuđeni prijedlog za normalizaciju odnosa i ističe da se neće razgovarati o sadržaju prijedloga, nego o njegovom sprovođenju koje bi trebalo da potraje nekoliko mjeseci.

Objema stranama prethodnih dana stigle su jasne poruke i Brisela i Vašingtona da očekuju konkretno izjašnjavanje o evropskom planu rješenja za normalizaciju odnosa.

Neimenovani izvor iz Brisela rekao je za RTS da se očekuje da se sastanak završi prihvatanjem prijedloga.

"U pitanju je prvi sastanak koji se fokusira na evropski prijedlog o normalizaciji odnosa, koji je de fakto priznanje Kosova. Zajednica srpskih opština je deo tog prijedloga, to je davno preuzeta obaveza koja mora da bude ispunjena, a ne uslovljavana", rekao je RTS-u neimenovani izvor iz Brisela, prenosi Euractiv.rs.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je za Javni servis da prioriteti Beograda ostaju nepromijenjeni, i da predsjednika čeka težak dan u ponedjeljak.

"Neprihvatljivo je priznanje Kosova i njihovo članstvo u Ujedinjenim nacijama. Ovde je stvar u tome kako učestvovati u pregovorima, izboriti se za državni interes, ali i za budućnost i ekonomski napredak Srbije", rekao je Dačić.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Da

Rekao bih da, doduše ne baš toliko eksplicitno ali priznaće. Vidimo to i po režimskim medijima u Srbiji koji su prihvatili već propagandne textove i narativ koje im šalju zapadnjaci. Što je najgore priznanjem Kosmeta ništa nećemo dobiti sem da će se prešaltati Zapad na uništenje RS

RS

Dobro razmisliti o potpisivanju bilo kakvih dokumenata.,jer sad vec svi vrlo dobro znaju kako zapad postuje dogovore.,a obzirom da su ga oni sastavljali to nikako ne moze biti dobro za Srbiju. Jednom kad se prizna kosovo izgubicemo ga za sva vremena

MONDO REPORTAŽE