• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna Gora: Dvojno državljanstvo biće izuzetak

Jusuf Kalamperović kaže da će dvojno državljanstvo u Crnoj Gori biti izuzetak i ocenio da i Evropska unija ne gleda blagonaklono na duple pasoše.

Crnogorski ministar unutrašnjih poslova i javne uprave Jusuf Kalamperović ponovio je da će dvojno državljanstvo u Crnoj Gori biti izuzetak i ocenio da i Evropska unija ne gleda blagonaklono na duple pasoše.

Kalamperović je kazao da Predlog sporazuma o dvojnom državljanstvu, koji je pripremilo Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne uprave, predviđa da dobijanje duplih pasoša bude izuzetno restriktivno.

Prema tom predlogu, dvojno državljanstvo biće izuzetak i moći će da ga zadrže samo oni koji su ga imali do proglašenja crnogorske nezavisnosti.

"Crna Gora je mala populacija i moramo se veoma pažljivo odrediti prema ovom pitanju. Jer, u suprotnom, možemo doću u situaciju da primimo više državljana nego što ih imamo", kazao je Kalamperović podgoričkom "Danu".

On je rekao da ni EU ne gleda blagonaklono na dvojno državljanstvo, jer ono otvara niz dilema.

"Može se, recimo, otvoriti pitanje kome će Nemačka izručiti dvojnog državljanina - Srbiji ili Crnoj Gori, koja će mu zemlja dati diplomatsku zaštitu, kojoj državi će plaćati porez i slično", kazao je Kalamperović.

Srbija i Crna Gora teško će doći do dogovora o dvojnom državljanstvu, jer srpski zakon predviđa mogućnost dobijanja državljanstva za sve Srbe van granica Srbije i bez otpusta iz stranog državljanstva, dok je crnogorski veoma restriktivan.

Crnogorski Ustav daje mogućnost da do 22. oktobra građani izaberu crnogorsko ili drugo državljanstvo.

Prema Zakonu, crnogorsko državljanstvo stiče se poreklom, rođenjem na teritoriji Crne Gore, prijemom, po međunarodnim ugovorima i sporazumima i pod uslovom uzajamnosti.

Opoziciona koalicija u Crnoj Gori Srpska lista insistira da se dvojno državljanstvo odobri svim građanima Crne Gore, koji se izjašnjavaju kao Srbi, što, prema poslednjem popisu, predstavlja 33 odsto stanovništva ove države.

(www.mtsmondo.com/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE