Član Predsedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović poručio je da u slučaju priznavanja samoproglašene države Kosovo, BiH neće moći da je prizna.
"Kosovo je nepotrebno isfabrikovano kao evropski i svetski problem, koji se mogao jednostavnije rešiti, ali je Evropa spavala, a sada kada hoće da se uključi taj problem samo dodatno komplikuje.
Ali, jasno je da će eventualno proglašenje nezavisnosti biti jednostran akt protivan međunarodnom pravu, što je opasno, jer bez obzira na to što velike sile kažu da je Kosovo presedan, može izazvati domino efekat širom Evrope", rekao je Radmanović u intervjuu za banjalučke "Nezavisne novine".
Radmanović je ocenio da će Savet za implementaciju mira
(PIC) na sednici zakazanoj za 27. februar u Briselu, doneti odluku o ostanku Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u BiH.
"Moja saznanja govore da će Savet tako odlučiti i zato mislim da neće biti bolje u BiH, već će se samo dodatno otežati put BiH u Evropu...
Ubeđen sam da ne možemo biti evropska zemlja, ako pored legalno izabranih organa vlasti imamo druge koji donose odluke,zakone, smenjuju i ne možemo biti član Evropske unije (EU) dok god imamo međunarodnu upravu", kazao je Radmanović.
On je lidera Stranke demokratske akcije Sulejmana Tihića označio kao glavnog krivca za dovođenje evropskog puta BiH u pitanje, zato što je prekršio dogovor šest političkih lidera postignut u Mostaru, čime je, kako kaže, jasno pokazao da ne dozvoljava da BiH ide ka EU."Ako se do sada sumnjalo, sada sigurno znamo ko su krivci.
Ja lično ni ranije nisam imao dilema u vezi toga, jer sam znao da jedan deo sarajevskog establišmenta neće u EU i sada je jasno da su građani BiH taoci SDA koja ne želi da BiH postane članica EU", kazao je Radmanović.
(Tanjug/www.mtsmondo.com)