• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ovo donosi "Mali šengen": Jedinstveno tržište rada, lična karta na granici

Autor mondo.rs

Lideri Srbije, Albanije, Sjeverne Makedonije dogovorili konkretne korake u budućnosti. Softversko prijavljivanje na tržištu rada, pomaganje u slučaju elementarnih nepogoda, ličnim kartama preko granica...

 Mali šengen dogovor značenje Izvor: MONDO/MARIO MILOJEVIĆ

Dok čekaju na ulazak u Evropsku uniju, a pitanje je kada će se to dogoditi, zemlje takozvanog Zapadnog Balkana - Srbija, Albanija i Sjeverna Makedonija, odlučile su da same urade nešto po pitanju regionalne povezanosti i uvezanosti.

Inicijativa nazvana "Mali šengen" okupila je ove tri zemlje sa idejom da se "olabave" granice u svakom smislu, da se stvori jedinstveno tržište radne snage, kao i da se zemlje, bez ikakve zadrške i prepreka, pomažu u slučaju elementarnih nepogoda.

Možda će vas zanimati

Svima EU ostaje kao cilj, ali ne žele da sjede skrštenih ruku, da čekaju i gledaju kako "vozovi prolaze". 


"Mi jesmo na evropskom putu, cilj nam jeste EU, ali da vidimo da li nas i koliko će da nas žele u budućnosti. A kad ne zavisi od nas, hajde da mi radimo ono što mi možemo i što zavisi od nas. Ovo ovdje, kako ćemo mi da uredimo naš prostor, to zavisi od nas, a ne od velikih sila i ako mi jedni druge budemo bolje razumjeli, mi ćemo živjeti bolje i niko neće moći da nas potcjenjuje i da nas nipodaštava, a i mi ćemo jedni druge mnogo više da poštujemo", poruka je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića iz Tirane.

Albanski premijer Edi Rama je na skupu u Tirani rekao da je Evropska unija spremna da podrži "Mali šengen" sa 1,2 milijardi evra, a na primjedbe i rezerve kritičara odgovara: "Ko može da tvrdi da ovo neće ubrzati razvoj regiona?".

"Sastali smo se kako bismo izgradli most između prošlosti koja nas dijeli i budućnost i koja nas ujedinjuje. Imamo zajedničku sudbinu na određenom prostoru i u obavezi smo da prevaziđemo prošlost i obezbjedimo mir i prosperitet za svu našu djecu", rekao je Rama, dodajući da ne razumije vlasti u Prištini koje konstantno odbijaju da prisustvuju sastancima ove inicijative.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić iznio je šta se do sada konkretno dogovorilo:

"Što se običnih ljudi tiče, to znači da ćemo firmama dramatično smanjivati troškove prilikom prelaska granice, da ćemo obezbjediti mnogo brži prolaz i protok robe, usluga, kapitala i ljudi. Vjerujem da ćemo najkasnije za mjesec dana samo sa ličnom kartom moći da putujemo u Albaniju, iz Albanije za Srbiju, isto važi i za Sjevernu Makedoniju", rekao je Vučić.

JEDINSTVENO TRŽIŠTE RADNE SNAGE - LIJEK ZA NEDOSTATAK RADNE SNAGE

Prema Vučićevim riječima, najvažnije je da je napravljen softver za radne dozvole, gdje je potrebno samo evidentiranje i poslije toga više nije potrebno novo prijavljivanje bilo kakvim agencijama i institucijama.

Albanija i Sjeverna Makedonija će preuzeti softverski sistem iz Srbije koji će omogučiti građanima te dvije zemlje da mogu elektronski da apliciraju za posao, a da će taj sistem otvoriti priliku svim građanima Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije da rade u ove tri zemlje bez dodatnih dokumenata, radnih dozvola ili viza.

"Možete punopravno da se zapošljavate na našoj teritoriji, što će nama mnogo da znači, prije svega zbog nedostatka radne snage u određenim oblastima. A i građani Srbije koji to žele da urade na teritoriji ove dvije zemlje moći će to da čine u budućnosti", dodao je Vučić, ističući ovo kao nešto od ogromnog značaja.

Sem tržišta radne snage, Vučić vjeruje da će se ovime privući i više investicija u region.

"Nama se trgovinska razmjena sa Albanijom uvećava, prošle godine je bila 184 miliona evra, ove godine je naš izvoz dodatno porastao. Isto važi i za druge partnere u regionu, osim sa prištinskom adminstracijom, koja je uvela takse na robu iz Srbije. U svakom slučaju, to uvek znači više posla, bolji standard građana, više novca... ali i stvaranje bolje atmosfere i ostanak mladih u zemlji", rekao je Vučić i dodao:

"Tržište od 11 miliona je mnogo veće i privlačnije za svakoga spolja nego što je to slučaj sa našim pojedinčanim zemljama".

ELEMENTARNE NEPOGODE - SARADNJA ISTE SEKUNDE

Nedavni veliki zemljotres u Albaniji pokazao je da u nevolji može i mora da se sarađuje. Vučić je najavio veliku pomoć Albaniji i da će jedinice za vanredne situacije blisko sarađivati u budućnosti.

"Kada se dogodi nekakva tragedija u Albaniji, Sjevernoj Makedoniji ili Srbiji, istog sekunda sve raspoložive snage u drugim zemljama biće na raspolaganju toj zemlji i organima te zemlje gdje su se dogodili zemljotres, požar, bilo kakva elementarna nepogoda", rekao je Vučić i dodao da će sporazum o tome biti potpisan na narednom sastanku u februaru Beogradu (ili u Podgorici).

Pozitivna vijest je da se i Crna Gora uključila u ovaj proces. Doduše, i dalje sa rezervama, ali je prisustvo predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića na skupu u Albaniji, pozitivan signal da bi i ova zemlja mogla da postane dio ove inicijative. A potekao je i prijedlog da Crna Gora bude domaćin narednog sastanka, što je Đukanović prihvatio.

"Snažno vjerujemo da su regionalne inicijative dobre da osnažimo regionalnu saradnju, i pomaže razvoju regiona u cjelni", rekao je Đukanović.

PROČITAJTE I OVO

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Branislav

Hahaha, baš su nam odnosi u extra stanju, nismo ni trebali postavljati granice.

RancidCo

Zanima me samo, ko to još želi da ide u Albaniju? A i da neko želi tamo, kako će kad mu treba viza za Kosovo. Apsurd...

MONDO REPORTAŽE