• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija leži na zlatu! Pronađena ruda vrijedna milijardu dolara!

Autor Georgi Mitev Šantek

Srbija je ozbiljna meta svjetskih "lovaca na blago". Kanadska istraživačka firma Medgold risorsis kreće u izradu studije izvodljivosti otvaranja rudnika od koga očekuje bar dvadesetak tona zlata u južnoj Srbiji, a u Raškoj je Tedijan kupio geološku srpsku firmu.

 Srbija leži na zlatu! Pronađena ruda vrijedna milijardu dolara! Izvor: google maps

Kanađani su u okviru projekta Tlamino pronašli preliminarne rezerve od oko sedam miliona tona rude sa oko 680.000 unci zlata (blizu 19,3 tone). Ta količina je vrijedna nešto više od milijardu dolara, i to je Medgoldu dovoljno da krene u izradu preliminarne studije izvodljivosti, koja bi te rezultate trebalo da potvrdi.

Istovremeno, i kanadska geološka kompanija Tedijan je saopštila je da je postigla dogovor o kupovinu srpske geološke firme EFPP, koja poseduje istražna prava na lokalitetima Kizevak i Sastavci, u okolini Raške, gdje su se nekada nalazili rudnici srebra i cinka, pišu "Novosti".

Preliminarni sadržaj zlata na lokalitetu "na tromeđi" iznosi u prosjeku oko tri grama po toni a već ležišta sa gramom zlata po toni, ako je prate odgovarajuće količine druge korisne rude, smatra se profitabilnim. Inače, Medgold je u istraživanju u projektu Tlamino pronašao i sloj rude od 40 metara, koji sadrži 8,32 grama zlata po toni i gotovo neverovatna 193 grama po toni srebra.

Preliminarnu studiju radiće Addison Mining Services i Bara Consulting, obe iz Ujedinjenog Kraljevstva.

Inače, istraživanja za rudarski biznis su u ekspanziji u Srbiji. Miroslav Ignjatović iz Udruženja za energetiku i energetsko rudarstvo Privredne komore Srbije u februaru ove godine je rekao da u Srbiji postoji 200 eksploatacionih i 127 istražnih polja u kojima se obavljaju velika istraživanja.

U naredne tri godine očekuje najviši stepen ulaganja u rudnik Čukaru peku, projekat Jadar, kao i ulaganja u kopove Bora koji su sada u vlasništvu kineskog Ziđina.

Inače, procjenjuje se da oko dva odsto BDP-a Srbije pripada rudarskom sektoru.

Po strukturi, oko 90 odsto učešća u procenjenih dva odsto BDP čine energetske mineralne sirovine, ugalj, nafta i prirodni gas, kao i bakar kao metalična mineralna sirovina.

Ostatak od 10 odsto po strukturi čine proizvodnja olova i cinka i nemetalične mineralne sirovine, uglavnom kameni agregat, pesak i šljunak i sirovine za cementnu industriju.

Što se tiče toga kako je rudno blago Srbije stacionirano po regionima, u istočnoj Srbiji dominiraju bakar i zlato, a ponegde i olovo i cink. Takođe, na Staroj planini ima i ležišta urana.

U centralnom dijelu Srbije karakteristična su ležišta olova, cinka, urana, kao i zlata i srebra, navodi Mijatović.

U zapadnom delu Srbije, Podrinjskom delu, ima dosta ležista antimona, koji se više ne ekspoloatiše, a takođe ima i olova i cinka, objašnjavaju u Geološkom zavodu.

Nikla i hroma ima na nekoliko mjesta u Srbiji, nikla naročito u centralnom dijelu, u blizini Aranđelovca, Vrnjačke banje, na zapadu na Mokroj Gori, dok hroma ima na Tari, Zlatiboru, Deli Jovanu, a boksita (sirovina za dobijanje aluminijuma) na Tari, Zlatiboru, kod Požute i kod Babušnice...

Postoje i nalazišta nemetala kao i uglja, a u Vojvodini se nalaze ležišta gasa i nafte, kao i ležišta različitih vrsta gline.

Što se tiče procjena rezervi, sveukupni resursi i rezerve olova i cinka uključujući i rudnike na Kosovu i Metohiji, procjenjuju se na blizu 100 miliona tona, a ležišta uglja na oko desetak milijardi tona.

Manje su rezerve mrkog uglja, koji se ekspoloatiše podzemno, dok se, na primjer, rezerve zlata ne mogu tačno procijeniti, ali se pretpostavlja da se kreće oko nekoliko desetina tona zlata kao metala, ali van borskih ležišta.

Resursi bakra procjenjuju se na par milijardi tona, kako dokazane rezerve rude, tako i resursi koji su u fazi istraživanja.

(MONDO/Novosti)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE