Zbog enormno skupih energenata Evropskoj uniji ove zime prijeti i nestašica hrane, upozoreno je u otvorenim saopštenjima dva vodeća agroudruženja "Copa-Cogeca" i "Food Drink Europe".
U Briselu je u petak počela vanredna sjednici ministara energetike zemalja EU povodom krize u snabdijevanju gasom i astronomskih cijena struje. U utorak će se sastati i Evropska komisija koja će predložiti mjere za rješavanje energetske krize.
Uoči sjednice dva vodeća agroudruženja u EU oglasila su se saopštenjem pod naslovom "Zvona za uzbunu u poljoprivredno-prehrambenom sektoru EU dok energetska kriza eskalira".
"Mnogi subjekti u poljoprivredno-prehrambenom sektoru EU-a bore se za održavanje poslovanja suočeni s brzim porastom ulaznih troškova i ekstremnim vremenskim prilikama", navodi se u saopštenju.
Udruženja skreću pažnju da su tokom prošle godine troškovi proizvodnje evropskog poljoprivredno-prehrambenog sektora dramatično porasli.
Prirodni gas, električna energija, đubriva, transportno gorivo, ambalaža i angažovane spoljne radne snage su poskupili.
Navode da je povećanje troškova u početku bilo posljedica oporavka potražnje i ograničenja lanaca snabdijevanja nakon Kovida, ali je sve pogrošano ruskom invazijom na Ukrajinu.
"Ovi troškovni i inflatorni pritisci dolaze u kontekstu ekstremnih vremenskih događaja – suša, oluja i mrazeva – koji su već imali veliki uticaj na poljoprivredni sektor i poljoprivredno-prehrambena preduzeća. Najnovija povećanja cijena energije, posebno prirodnog gasa i električne energije, ugrožavaju kontinuitet proizvodnih ciklusa poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, a time i mogućnost nastavka isporuke osnovnih poljoprivrednih proizvoda, prehrambenih sastojaka i proizvoda", piše u saopštenju.
Skrenuta je pažnja da se sve više preduzeća u poljoprivredno-prehrambenom lancu EU bori da održi svoje poslovanje, a neka preduzeća su suočena s izborom zaustavljanja proizvodnje, otpuštanja osoblja ili prestanka poslovanja.
Poljoprivredno-prehrambeni lanac podržao je nedavno saopštenje Evropske komisije o potrebi štednje gasa za zimu, u kojem se ističe kritična važnost evropskog poljoprivredno-prehrambenog lanca snabdijevanja i potrebe za sigurnim snabdijevanjem gasom, za održavanje bezbjednosti i dostupnosti hrane.
"Međutim, da bi nastavio s radom i održao potpuno funkcionalan lanac snabdijevanja hranom, sektor treba sigurnost u pogledu pristupa energiji i stabilne cijene. Konkretno, Komisija mora podržati države članice da intervenišu kako bi snizile cijene energije i povećale likvidnost na energetskim tržištima, diverzifikovale snadbijevanje energijom, podstaknule održivu proizvodnju energije i podržale konkurentnost operatera. Potreban je i veći nadzor EU nad planovima korištenja gasa u državama članicama kako bi se osiguralo da prioritet ima poljoprivredno-prehrambeni sektor", kažu u ovom sektoru.
U dva velika udruženja se nadaju da će predsjednica EK Ursula fon der Lajen prepoznati vitalnu važnost poljoprivredno-prehrambenog sektora u svom govoru o stanju Unije, koji se očekuje naredne nedjelje.