U Republici Srpskoj prosječna mjesečna neto plata isplaćena u maju iznosila je 1.280 KM i u odnosu na april nominalno je veća za 1,2 odsto, a realno za 1,3 odsto, saopšteno je iz republičkog Zavoda za statistiku.
U odnosu na isti mjesec prethodne godine, prosječna mjesečna neto plata nominalno je veća za 15,8 odsto, a realno za 8,0 odsto, dok je prosječna mjesečna bruto plata iznosila 1.945 KM.
U maju, najviša prosječna neto plata isplaćena je u području vađenje ruda i kamena i iznosila je 1.737 KM, dok je najniža plata od 943 KM isplaćena u području građevinarstva.
U odnosu na maj prošle godine, sva područja su zabilježila nominalni rast neto plate, od čega najviše u područjima djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 21,2 odsto, djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalnog rada 20,3 odsto, te umjetnost, zabava i rekreacija 20,0 odsto.
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u maju u prosjeku su niže za 0,1 odsto, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine u prosjeku više za 7,3 odsto.
Najveći godišnji rast cijena zabilježen je u odjeljku stanovanje 19,0 odsto, usljed viših cijena u grupama električna energija i drugi energenti od 27,1 odsto i čvrsta goriva od 22,9 odsto.
Niže cijene na godišnjem nivou zabilježene su u odjeljku prevoza 8,4 odsto, usljed sniženja cijena u grupi goriva i maziva za putničke automobile od 18,2 odsto i u odjeljku odjeća i obuća 4,2 odsto, usljed sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine.
Kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u Srpskoj u periodu januar-maj u poređenju sa istim periodom 2022. godine, manja je za 2,6 odsto, navedeno je u saopštenju Zavoda.
U ovom periodu, zabilježen je rast od 2,1 odsto u području vađenje ruda i kamena, dok je u području prerađivačka industrija zabilježen pad od 5,0 odsto, dok u području proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom nema promjena.
Broj zaposlenih u industriji u maju u odnosu na isti mjesec prošle godine manji je za 1,3 odsto, dok je broj zaposlenih u odnosu na prosjek lani, manji za 1,3 odsto.
U periodu januar-maj 2023. najviše se izvozilo u Srbiju i u Hrvatsku, dok je za isti period ostvaren izvoz od dvije milijarde i 228 miliona KM, navedeno je u saopštenju Zavoda.
Ostvaren je uvoz u vrijednosti od dvije milijarde i 786 miliona KM, dok je procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 80,0 odsto.
Najviše se izvozilo u Srbiju i to u vrijednosti od 333 miliona KM i u Hrvatsku 321 milion KM.
Iz Zavoda za statistiku naglasili su da najveće učešće u izvozu ostvaruje električna energija sa 282 miliona KM, što iznosi 12,6 odsto od ukupnog izvoza, dok najveće učešće u uvozu ostvaruju naftna ulja i ulja dobijena od bitumenoznih minerala, sa ukupnom vrijednošću od 177 miliona KM, što iznosi 6,4 odsto od ukupnog uvoza.
SRNA