• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Revolucija u građevini: U Švajcarskoj smislili novi način gradnje - bez cementa, a jeftinije

Autor Dušan Volaš

Švajcarci su osmislili novi način gradnje kuća uz korišćenje jeftinog i održivog materijala koga ima u ogromnoj količini.

 U Švajcarskoj smislili novi način gradnje pomoću 3D štampača Izvor: Dave Porter / Alamy / Alamy / Profimedia

U Švajcarskoj je osmišljen novi način gradnje kuća uz korišćenje jeftinog, održivog materijala koga ima u ogromnoj količini, kao zamjena za cement. To bi moglo pomoći građevinskoj industriji da smanji emisiju ugljen-dioksida i zagađivanje atmosfere, tvrde istraživači na Federalnom institutu za tehnologiju u Cirihu.

Tim švajcarskih stručnjaka napravio je robota koji koristeći specijalnu metodu 3D štampe formira zid od različitog građevinskog materijala, bez potrebe za kalupom koji drži beton u određenom položaju kada se osuši.

"Ovakva štampa predstavlja interdisciplinarnu saradnju. Kombinuju se arhitektura i robotika, autonomni robotski sistemi i nauka pravljenja materijala, posebno materijala za održivu gradnju”, navodi dr Loren Vasi iz Federalnog instituta za tehnologiju u Cirihu.

U Institutu objašnjavaju da se materijal stvrdnjava, iako se ne koriste kalupi, jer se slojevi brzo suše. Ova tehnika koristi jedinstveni pristup 3D štampe gdje robot izbacuje grudve građevinskog materijala, brzinom od 10 metara u sekundi. Grudve se vezuju i postepeno formiraju zid. Metoda je drugačija od tradicionalne 3D štampe, jer sada nema potrebe da se prethodni naneti sloj osuši prije nego što se nanese novi, pa je gradnja efikasnija.

"Ako naš sistem bude potpuno u funkciji, to znači ogroman potencijal za istovremeno veoma brzu, ali i ekološku gradnju”, istakla je Vasi.

Do sada je ovaj sistem gradnje uspješno korišćen na objektima visine do tri metra, uz upotrebu specijalnih platformi koje je razvila Laboratorija za robotske sisteme na Institutu u Cirihu.

Cijeli proces je osmišljen kako bi održivi građevinski materijal bio jeftiniji, a koristila se mešavina materijala na tlu, uz malo aditiva kao što su mulj i glina.

(EUpravo zato/Ekapija)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE