• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Grci okupirali naplatne rampe auto-puta

Demonstranti su, u znak protesta zbog poskupljenja putarine, zaposjeli 19 naplatnih stanica na auto-putevima kroz Grčku i podigli rampe.

Sva vozila su dva sata prolazila - besplatno.

Oko 400 ljudi je zaposjelo naplatnu stanicu kraj Atine, na dijelu auto-puta ka Solunu, i postavilo transparent sa natpisom "Ne putarini - Besplatan auto-put za sve - Mi ne plaćamo, nećete ni vi!".

Većina vozača je trubila pozdravljajući protest.

Protest je bio usmjeren protiv privatnih preduzeća koja su, po ugovoru s državom, preuzela naplatu putarine, ali i održavanje i dogradnju grčkih auto-puteva.

Nekoliko vlada je u poslednje dvije decenije uz velike inostrane kredite i zahvatanje u poreze, sprovodilo opsežan program izgradnje auto-puteva i modernizacije ostalih.

Međutim, pošto su ti poslovi dati u koncesiju privatnim preduzećima, veliki dio magistralne putne mreže je praktično postao privatan, dok Vlada samo utvrđuje cijenu putarine.

Politički motivisan otpor bilo kakavom angažovanju privatnih firmi u vezi sa auto-putevima, kao i gnjev vozača zbog rasta putarine čak i na dionicama gdje radovi nisu ni počeli, doveli su do bujanja "pokreta otpora" koji ima široku društvenu podršku.

"Ti ljudi (privatnici), umjesto da plaćaju penale zbog kašnjenja radova, uzimaju naš novac. Mi smo, kroz porez i putarinu pri registraciji vozila, već platili te puteve, a ovo indirektno oporezivanje (naplatom putarine na rampama) mora prestati", rekao je za agenciju AP aktivista Stratis Lupatancis.

Vladino isprobavanje novog sistema naplate putarine prema broju kilometara stvarno pređenih auto-putem - a ne za čitave dionice kao do sada - razgnjevilo je stanovnike sela Afidnes, kod Atine, jer su im nove naplatne rampe onemogućile da sporednim putevima besplatno dođu do glavnog grada.

Organizatori kažu da će se demonstracije nastaviti.

Očekuje se da putarina poskupi u ponedjeljak na dijelu glavnog auto-puta sjever-jug. Korišćenje auto-puta na dionici Solun-Atina, dužine 515 kilometara će za automobile poskupeti sa 17 na 23,20 evra.

Najavljeno poskupljenje gradskog prevoza takođe izaziva proteste, te su putnici u Solunu u subotu odbijali da plate karte.

U Atini vozači autobusa povremeno obustavljaju rad zbog restrukturiranja njihovog preduzeća i kažu da će narednih dana isključiti u autobusima elektronske uređaje za poništavanje karata.

"Mi smo tražili od Vlade, kao kompenzaciju zbog štrajka, da našim putnicima dopusti da se voze besplatno. Vlada to neće, ali mi to hoćemo", rekao je atinskom Radiju Skai Apostolos Raftopulos, šef sindikata mehaničara Atinskog autobuskog preduzeća.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE