U Tunisu ne jenjavaju nemiri izazvani nezadovoljstvom ljudi zbog velike nezaposlenosti i lošeg životnog standarda.
U predgrađu glavnog grada Tunisa danas su izbili sukobi, izjavilo je nekoliko očevidaca, što je prvi put da je prijestonica pogođena nemirima u kojima je u prethodnim danima nastradalo nekoliko desetina civila.
Očevici iz radničkog kvarta Etadamen rekli su da je nekoliko stotina osoba mlađe životne dobi krenulo u pljačkanje radnji i da je zapaljena jedna banka, poslije čega su izbili sukobi sa policajcima opremljenim palicama.
Nemiri su izbili zbog velike nezaposlenosti i lošeg životnog standarda, ali vlasti tvrde da su demonstracije zloupotrijebili nasilni ekstremisti, te da su se pogibije desile kada su policajci pucali u samoodbrani.
Bijela kuća večeras je izrazila zabrinutost povodom izvještaja da su snage bezbjednosti primijenile "prekomjernu silu" protiv demonstranata.
Ministar za komunikacije Sair Labidi rekao je na konferenciji za novinare da su televizijski i agencijski izvještaji o pogibiji 40 do 50 ljudi "potpuno netačni" i da je do sada u nasilju nastradala 21 osoba.
"Vjerski i ljevičarski ekstremistički pokreti infiltrirali su se u proteste i podstiču nasilje", rekao je zvaničnik Labidi.
On je dodao da će Vladin odgovor na zahtjeve mladih biti "ekonomske i socijalne reforme" i veće slobode.
Predsjednik Zine el Abidin Ben Ali juče je u televizijskom obraćanju naciji obećao otvaranje 300 000 novih radnih mjesta u naredne dvije godine i bolje uslove za zapošljavanje.
(Srna)