• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dogovor u 15 tačaka: Otkriven plan za kraj rata u Ukrajini

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Ukrajinski zvaničnici su i dalje skeptični da je ruski predsjednik Vladimir Putin u potpunosti posvećen miru i zabrinuti da bi Moskva mogla da kupi vrijeme da pregrupiše svoje snage i nastavi ofanzivu.

 Uslovi za kraj rata u Ukrajini Izvor: Profimedia

Plan Rusije i Ukrajine o prekidu vatre podrazumijeva 15 tačaka. On uključuje prekid vatre i rusko povlačenje ako Kijev proglasi neutralnost i prihvati ograničenja svojih oružanih snaga, navode tri osobe uključene u pregovore, prenosi FT.

Predloženi sporazum podrazumijevao bi da Kijev odustane od svojih ambicija da se pridruži NATO-u i da obeća da neće ugostiti strane vojne baze ili oružje u zamjenu za zaštitu od saveznika kao što su SAD, Velika Britanija i Turske. 

Velika prepreka dogovoru predstavlja priroda zapadnih garancija za ukrajinsku bezbjednost i njihova prihvatljivost za Moskvu, kao i status ukrajinskih teritorija koje je Rusija i njeni zastupnici zaplijenili 2014.

Ukrajinski zvaničnici su i dalje skeptični da je ruski predsjednik Vladimir Putin u potpunosti posvećen miru i zabrinuti da bi Moskva mogla da kupi vrijeme da pregrupiše svoje snage i nastavi ofanzivu.

Možda će vas zanimati

Mihail Podoljak, viši savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, rekao je za Fajnenšel tajms da će svaki dogovor uključivati da "trupe Ruske Federacije u svakom slučaju napuste teritoriju Ukrajine“ zarobljenu od početka invazije 24. februara, odnosno južne regione duž Azovsko i Crno more, kao i teritorija istočno i sjeverno od Kijeva.

Ukrajina bi zadržala svoje oružane snage, ali bi bila obavezna da ostane izvan vojnih saveza kao što je NATO i da se uzdrži od smještaja stranih vojnih baza na svojoj teritoriji.

Putinov sekretar za štampu Dmitrij Peskov rekao je novinarima u srijedu da je moguća neutralnost Ukrajine na osnovu statusa Austrije ili Švedske.

"O ovoj opciji se sada zaista razgovara i ona se može smatrati neutralnom", rekao je Peskov. Sergej Lavrov, ruski ministar spoljnih poslova, rekao je da su "apsolutno konkretne formulacije” "blizu dogovora” u pregovorima.

Uprkos napretku u mirovnim pregovorima, ukrajinski gradovi su bili pod teškim granatiranjem treću noć zaredom, dok je Kijev rekao da pokreće kontraofanzivu protiv ruskih osvajača.

U virtuelnom obraćanju članovima Kongresa u sredu, Zelenski je zamolio SAD da uvedu zonu zabrane letova ili obezbijede borbene avione ili druga sredstva da se odbiju od napada Rusije na njegovu zemlju i uvedu oštrije ekonomske sankcije Moskvi.

U dramatičnom apelu, Zelenski je rekao da je Ukrajini potrebna podrška Amerike nakon što je Rusija pokrenula "brutalnu ofanzivu protiv naših vrijednosti". On je pozvao Amerikance da se sjete napada na Perl Harbor i septembra 2001. godine i pokazao zapanjujuće video-snimak raketnih napada i granatiranja koji uništavaju ukrajinske gradove. Iako je ustav Ukrajine obavezuje da traži članstvo u NATO-u, Zelenski i njegovi saradnici sve više umanjuju šanse Ukrajine da se pridruži transatlantskom vojnom savezu, što Rusija vidi kao provokaciju.

Izvor: Profimedia

"Sada ne postoji efikasan sistem evropske bezbjednosti koji bi moderirao NATO. Čim je počeo ozbiljan rat u Evropi, NATO se brzo povukao", rekao je Podoljak.

"Predlažemo "ukrajinski model bezbjednosnih garancija", koji podrazumijeva trenutno i pravno verifikovano učešće jednog broja zemalja garanta u sukobu na strani Ukrajine, ako neko ponovo zadire u njen teritorijalni integritet", dodao je on. Ukrajina bi, dodao je Podoljak, kao dio svakog sporazuma "definitivno zadržala sopstvenu vojsku".

Takođe je umanjio značaj zabrane stranih baza u Ukrajini, rekavši da je to već isključeno ukrajinskim zakonom. Dvoje ljudi je reklo da je navodni sporazum takođe uključivao odredbe o uvođenju prava na ruski jezik u Ukrajini, gdje se on široko govori, iako je ukrajinski jedini zvanični jezik. Rusija je svoju invaziju predstavila kao pokušaj da zaštiti ljude koji govore ruski u Ukrajini od onoga što tvrdi da je "genocid" od strane "neonacista".

Podoljak je rekao da se "o humanitarnim pitanjima, uključujući pitanja jezika, razgovara samo kroz prizmu isključivih interesa Ukrajine".

Najveća prepreka ostaje zahtev Rusije da Ukrajina prizna svoju aneksiju Krima iz 2014. i nezavisnost dve separatističke države u istočnom pograničnom regionu Donbasa. Ukrajina je do sada odbijala, ali je voljna da podeli to pitanje, rekao je Podoljak.

"Sporne i konfliktne teritorije su u posebnom slučaju. Za sada govorimo o garantovanom povlačenju sa teritorija koje su okupirane od početka vojne operacije 24. februara, kada je počela ruska invazija", rekao je on.

(MONDO)

Pročitajte i ovo:

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE