• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stokholm: Stotine građana na protestima zbog Nobelove nagrade Handkeu

Izvor MONDO/Agencije

Nekoliko stotina građana okupilo se večeras na Normalm trgu u Stokholmu u znak protesta zbog večerašnje ceremonije dodjele Nobelove nagrade za 2019. godinu na kojoj je nagradu primio austrijski pisac Peter Handke.

Ceremonija dodjele nagrada na području fizike, medicine, hemije i ekonomije održana je u čuvenoj dvorani „Konserthuset”, a prisustvovali su ovogodišnji dobitnici, članovi švedske kraljevske porodice, kao i veliki broj zvanica.

Na protestima se nalaze i članice Udruženja Majke Srebrenice i Žepa.

Možda će vas zanimati

Teufika Šabanović, inicijatorka protesta koja je porijeklom iz Srebrenice, potvrdila je da se na protestima već okupilo nekoliko stotina osoba.

"Dodijelili su nagradu čovjeku koji negira genocid i ratne zločine koji su počinjeni na području BiH 90-ih godina. Mi stojimo na strani istine i pravde", poručila je Šabanović.

Kako je kazala, na protestima su i Majke Srebrenice kao i bivši logoraši. Očekuje se da će protesti trajati dva sata.

Kristina Doktare, švedska doktorica i novinarka koja je bila i tokom rata u Bosni i Hercegovini, prisustvovala je večeras protestima u Stokholmu gdje je poručila da vraća Nobelovu nagradu za mir, koju je dobila 1988. godine kao članica mirovnih snaga Ujedinjenih nacija (UN).

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić komentarisao je za Fenu čin dodjele Nobelove nagrade austrijskom piscu Peteru Handkeu kojemu je danas u Stokholmu na svečanoj ceremoniji i zvanično uručena Nobelova nagrada za književnost.

Komšić je kazao da je danas u Stokholmu nagrađen genocid, naglašavajući da je dodjela nagrade poražavajuća.

"Danas je nagrađen genocid. Oni koji su ga nagradili, trebali bi da se duboko stide toga. Od dobitnika nagrade i čovjeka koji veliča genocid, mržnja se mogla i očekivati, ali mržnja od strane onih koji su mu nagradu dali jeste poražavajuća", rekao je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

On je dodao kako sada pred čovječanstvom predstoji zadatak da se izbori s mržnjom prema žrtvama genocida.

"Ovo je čin mržnje prema žrtvama genocida. Pred čovječanstvom, pred nama svima, pred civilizacijom, ali u ovom slučaju i pred ljudima od knjige i riječi stoji zadatak da se izborimo s mržnjom prema žrtvama genocida u našoj državi", kazao je Komšić.

Ranije danas, uoči same ceremonije održan je manji protest. Okupljeni su minutom šutnje odali počast žrtvama genocida počinjenog u Srebrenici u ljeto 1995. godine kao i žrtvama ratnih dejstava u cijeloj BiH.

Među okupljenima je bila i Jasna Čaušević iz Društva za ugrožene narode, koja je kazala da će učestvovati i u velikom skupu koji će biti održan u 18 sati, nakon dodjele nagrade Peteru Handkeu.

"Pokušali smo mu ukazati da ne može negirati genocid i da se kao pisac mora distancirati od zločinačkog režima Slobodana Miloševića i da se mora izviniti žrtvama Srebrenice", pojasnila je Čaušević.

Smatra da je dodjela nagrade Handkeu veliki promašaj za humanost i da to nije samo težak udarac preživjelima u BiH i na Balkanu.

"To je sramota za cijelo čovječanstvo, za Evropu, jer negiranje genocida u principu dovodi do toga da je moguće ponavljanje genocida i da je ono što Handke propagira opasno ne samo za Evropu nego cijeli svijet", pojasnila je Čaušević.

Kristina Doktare, švedska doktorica i novinarka koja je bila i tokom rata u Bosni i Hercegovini, prisustvovala je večeras protestima u Stokholmu gdje je poručila da vraća Nobelovu nagradu za mir, koju je dobila 1988. godine kao članica mirovnih snaga Ujedinjenih nacija (UN).

Handkea podržali iz Republike Srpske

Predstavnice Udruženja žena žrtava rata iz Republike Srpske organizovano su došle u Stokholm kako bi podržale austrijskog pisca.

Predsjednica Udruženja Božica Živković Rajilić rekla je za RTRS da su predstavnice ovog udruženja došle u glavni grad Švedske kako bi organizovano pružile podršku Handkeu koji je jedan od onih ljudi koji su zadužili čovječanstvo jer su govorili istinu, što je danas rijetko.

Handke je prenio istinu u svojim djelima, istinu koja ostaje budućim generacijama i mi ga podržavamo, kao i sve ljude koji govore tačno i ispravno i koji razmišljaju svojom glavom, a ne po plaćenim medijima i tuđim narudžbama - rekla je ona.

Rajilićeva je u ime Udruženja žena žrtava rata iz Republike Srpske čestitala Handkeu.

Dodjela Nobelove nagrade Handkeu je u regionu izazvala brojne negativne reakcije, a održan je i protest ispred Ambasade Švedske u Prištini.

Povezane vijesti

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rz

Bošnjaci finansiraju i salju one zene a one zeljne provoda i da prođu,po belome svetu.Da napadaju narod o tuđem trošku.Buždetu BiH.

2X

Uživaj u nagradi ljudino.

MONDO REPORTAŽE