• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Korištenje stimulansa među mladima: Najmlađi ovisnik od kokaina u Banjaluci ima samo 12 godina

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Dok marihuana godinama drži neslavno prvo mjesto po zloupotrebi kod mladih ljudi, u posljednje vrijeme raste broj adolescenata koji zloupotrebljavaju stimulanse, između ostalog i kokain.

 Najmlađi korisnik kokaina u Banjaluci ima 12 godina Izvor: Shutterrstock

Načelnica Klinike za psihijatriju u Banjaluci Nera Zivlak Radulović kazala je da je posljednjih godina primjećeno povećanje korišćenja psihoaktivnih supstanci kod mlađih grupa.

"Uočili smo da je sve veći problem upotrebe narkotika kod mladih ljudi. Na žalost, takva je generalna situacija u društvu. Vjerovatno je jednim dijelom uzrokovano i kovidom, odnosno posljedicama koje je pandemija imala na mentalno zdravlje stanovništva, ali i instant rješenjima koji mladi danas traže za svoje probleme", kazala je Zivlak Radulović.

Marihuana je, kaže, i dalje vodeća psihoaktivna supstanca koja se zloupotrebljava, ali je sve veći broj onih koji koriste stimulanse, pa čak i maloljetnici.

"Imamo odjeljenje za djecu i adolescente u kojem smo primili pacijente starosti 12 i 13 godina koji koriste kokain. Inače po istraživanjima Evropskog centra za zloupotrebu droga, i po našim istraživanjima na nivou države, koji su zadnji put rađeni 2011. godine među adolescentima (ESPAD istraživanje) najčešće se koristi marihuana. Prema našim kliničkim iskustvima povećana je zloupotreba stimulansa".

Zivlak Radulović smatra da digitalizacija velikim dijelom utiče na povećanje broja mladih koji koriste opijate, jer žele brza rješenja za sve.

"Naša djeca odrastaju u vremenu gdje je njihova pažnja podijeljena. Njihovi mozgovi funkcionišu na drugačiji način. Traže brza rješenja i brzo zadovoljstvo koje misle da postižu kroz zloupotrebu supstanci, a koje onda oštećuju njihov mozak", pojašnjava ona.

Porodica je, smatra Zivlak Radulović, ta koja tim saznanjem bude najviše pogođena, ali i ta koja mladima sa ovim problemom može da pomogne.

"Najbolje su se pokazale psihološke strategije kojima se, popravljajući odnose unutar porodice i dovodeći do boljeg razumijevanja problema, dolazi do efikasnijeg načina rješavanja istog", objasnila je Zivlak Radulović.

Na kraju je istakla da se radi na metodi i njenoj implementaciji koja se odnosi na porodične intervencije kod adolescenata koji upotrebljavaju psihoaktivne supstance, a za koji naše stručnjake obučava Kancelarija za droge i kriminal UN-a.

Zivlak Radulović ističe da je najbitnije, u borbi protiv bolesti zavisnosti, kontinuirana doedukacija stručnjaka kako bi nove metode prilagodili novonastalim uslovima.

(Banjaluka.com)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE