Sjedinjene Američke Države u potpunosti podržavaju visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Kristijana Šmita i njegovu mogućnost da koristi sva neophodna ovlašćenja, uključujući i Bonska ovlašćenja, rekao je portparol Stejt departmenta Ned Prajs.
Kako prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) Prajs je rekao da bi sva neophodna ovlašćenja trebalo primjenjivati sve dok se ne okonča Agenda 5+2 i dok BiH ne bude mirna, suverena država, s teritorijalnim integritetom i nepovratno na putu ka evropskim integracijama.
Za ukidanje visokog predstavnika u BiH postavljena su 2008. godine 5+2 uslova i cilja, među kojima su raspodjela imovine između države i drugih nivoa vlasti, rješenje za vojnu imovinu, sprovođenje Konačne odluke za Brčko distrikt, fiskalna održivost BiH, te vladavina prava.
"Visoki predstavnik i njegova kancelarija zaslužuju punu podršku međunarodne zajednice u tom zadatku. Žao nam je što Savjet bezbednosti Ujedinjenih nacija nije mogao čuti visokog predstavnika Šmita tokom rasprave o njegovom izvještaju na sjednici na kojoj je usvojena Rezolucija 2604", rekao je Prajs.
On je dodao da SAD "snažno podržavaju vladu Bosne i Hercegovine, jer ona nastoji konsolidovati multietničku demokratiju i ojačati demokratske institucije, suzbiti korupciju i pružiti ekonomske prilike svim ljudima".
U objavi se navodi i da SAD pozdravljaju akciju Savjeta bezbjednosti UN da jednoglasno obnovi mandat za operaciju EUFOR-a Altea.
"Ukorijenjena u Dejtonskom mirovnom sporazumu, operacija EUFOR-a Altea i dalje je ključna za održavanje stabilnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine (BiH). Kancelarija visokog predstavnika je civilna misija koja odgovara EUFOR-u Althea. Takođe igra ključnu ulogu u osiguravanju stabilnosti u BiH, podržavanju vladavine prava i pomaganju u reformi demokratskih institucija kako bi se unapredio napredak Bosne i Hercegovine na njenom evroatlantskom putu", rekao je Prajs.
Savjet bezbjednosti UN-a sinoć je usvojio rezoluciju kojom je mandat EUFOR-a produžen za još godinu dana, do 5. novembra 2022. godine.
Zbog protivljenja Rusije i Kine i najava da bi mogli staviti veto na rezoluciju, Savjet bezbjednosti nije razmatrao izvještaj Visokog predstavnika Kristijana Šmita o stanju u BiH niti se Šmit obratio Savjetu bezbjednosti.
Svake godine SB glasa o ponovnoj autorizaciji mandata multinacionalnih stabilizacionih snaga, a svakih šest mjeseci organizuje debatu o BiH. Tom prilikom visoki predstavnik u BiH podnosi polugodišnji izvještaj.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guteres poslao je Šmitov izveštaj 15 članova SB, a nakon glasanja o snagama EU, o Šmitovim upozorenjima govorili su predstavnici SAD, Velike Britanije, Irske, Estonije i drugih zemalja SB, koje su snažno podržale ulogu visokog predstavnika u BiH.
(Beta/AP)