Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je danas je da su skupštinske komisije, mimo očiju javnosti, oborile gotovo sve tačke dnevnog reda za predstojeću skupštinu, neophodne za funkcionisanje grada.
"U suštini, nama za sutrašnju sjednicu skoro neće ostati ništa. Odbili su sve ijedan regulacioni plan, sve ijednu odluku koja donosi prihode u budžet, neradnu nedjelju, regulacioni plan za izgradnju najvećeg gradskog parka, odbijen je rebalans budžeta…Što se njih tiče, SNSD-a, njima ne treba ništa što je dobro za Banjaluku da bude na dnevnom redu. Nastavljaju sa sistemskim uništavanjem Banjaluke i ovo je za redom pola godine kako nijedna odluka koja donosi prihode Gradu ne može da prođe", rekao je gradonačelnik na današnjoj konferenciji za novinare pred održavanje sjednice Skupštine Grada, koja je zakazana za sutra, 19. jul.
Napomenuo je da je Kolegijum na sjednici usvojio dnevni red, ali da je skupštiniska većina na sjednicama komisija odbila sve značajne tačke bez obrazloženja.
"Kada je riječ o odbijenim regulacionim planovima, sve te inicijative za izmjenu regulacionih planova su od prije dvije godine, prošle su sve potrebne rasprave i nema nijedne primjedbe na te inicijative. Zato ne vidimo razlog zbog čega su odbijene", kazao je on.
Ističe da danas kao gradonačelnik ne brani onog čovjeka koji hoće da gradi stambenu, poslovnu zagradu ili bilo šta što mu dozvoljava prostorni plan, nego da je htio javno reći da se na ovaj način sistemski uništava privreda ne samo Banjaluke, nego i Republike Srpske.
"Sa ove sjednice skinute su tačke koje vrijede devet miliona direktnih prihoda u Grad. Ova situacija će vrlo brzo eskalirati ne od investitora nego od svih koji žive od te plate. To je na hiljade i hiljade radnika. Ovo se još nije desilo u istorii Banjaluke da se lomi sve što je važno za život i funkcionisanje grada", kazao je gradonačelnik.
Time je, kako je kazao – u proteklih godinu i po dana nanesna je ogromna šteta građanima i gradu.
"Preko odluka o prostornom uređenju direktno su uzeli iz Banjaluke preko 20 miliona KM, Poslovne zone Ramići direktno četiri miliona KM, indirektno 60 miliona KM, porez na nepokretnosti direktno četiri miliona KM, na jednokratne i druga davanja drugim ustanovama, institucijama i preduzećima u posljednjih godinu i po deset miliona KM, te toplovodne distributivne mreža deset miliona. To je ukupno od oko 50 miliona KM u godini i po dana direktno uzetih i svjesno sistemski da se uništi Banjaluka. Ovih 50 miliona smo planski bili namijenili za važne politike i projekte, privredu, ekonomiju i druge prioritete. To je epilog onog što oni rade", napomenuo je gradonačelnik.
(Mondo)