• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako se slavio 29. novembar u Jugoslaviji: Radnicima dva slobodna dana, na televiziji "Sutjeska", "Neretva"... (VIDEO)

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Nekada jedan od najvažnijih datuma u kalendaru Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, 29. novembar – Dan Republike, simbolizovao je temelj zajedništva, bratstva i jedinstva naroda Jugoslavije.

 jugoslavija.jpg Izvor: Shutterstock

Tog dana 1943. godine, na Drugom zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu, donijete su ključne odluke koje su postavile temelje socijalističke Jugoslavije. Evo kako se ovaj praznik obilježavao i zašto ga mnogi i danas pamte s nostalgijom.

Dan Republike bio je državni praznik, što je značilo dva neradna dana – 29. i 30. novembar. Tokom tih dana širom zemlje organizovane su svečane akademije, prijemi i ceremonije. Centralni događaji uključivali su govore političkih lidera, posebno Josipa Broza Tita, čiji se glas često mogao čuti na radiju ili televiziji. Građani su s ponosom pratili snimke iz Narodnooslobodilačke borbe, koji su evocirali trenutke ponosa i zajedništva.

Izvor: Shutterstock

Za mnoge porodice, 29. novembar nije bio samo dan državnih ceremonija, već i prilika za okupljanje. U ruralnim krajevima, praznik je bio sinonim za svinjokolj, tradicionalnu zimsku aktivnost koja je okupljala porodicu i prijatelje. Uz miris svježeg mesa i domaće rakije, ovaj dan bio je trenutak za slavlje i povezivanje.

U osnovnim školama, praznik je bio povod za kreativne aktivnosti. Djeca su izrađivala čestitke i plakate s motivima bratstva i jedinstva, dok su pioniri polagali zakletvu i dobijali crvene marame – simbol vjernosti vrijednostima Jugoslavije. Priredbe su bile preplavljene recitacijama, pjesmama i plesovima posvećenim zemlji, njenim narodima i, naravno, Titu.

Izvor: Shutterstock

Televizijski program za Dan Republike bio je pažljivo osmišljen. Prikazivali su se legendarni filmovi poput „Bitke na Neretvi“ ili „Sutjeske“, dok su dokumentarci podsećali na ključne trenutke iz istorije Jugoslavije. U gradovima su se organizovale izložbe, koncerti i narodna slavlja, a uveče su nebo osvjetljavali vatrometi.

Dan Republike nije bio samo državni praznik; on je simbolizovao zajednički identitet svih naroda i narodnosti Jugoslavije. Bratstvo i jedinstvo – ključne vrijednosti na kojima je počivala država – isticane su u svakom aspektu proslave. Taj dan je bio podsjećanje na borbu za slobodu, zajedništvo i viziju bolje budućnosti.

Iako se Dan Republike više ne obilježava nakon raspada Jugoslavije, mnogi i danas sa sjetom gledaju na 29. novembar. Za starije generacije, on nije bio samo državni praznik, već i simbol vremena kada su zajedništvo i solidarnost bili u prvom planu. U nekim krugovima, ovaj datum se i dalje neformalno proslavlja, uz simbole bivše države i evociranje sjećanja na neka drugačija vremena.

Dan Republike bio je više od praznika – bio je manifestacija ideala koji su povezivali milione ljudi. U vremenu kada su zajedništvo i bratstvo bili dio svakodnevice, 29. novembar bio je simbol snage jedne ideje koja je na trenutak uspjela da objedini različitosti pod jednim zajedničkim krovom.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

Da, super to sve pamtim i sve je tako i bilo ali jako sam u ovom 21 vijeku shvatio da je to sve lažno bilo. 40, 45 godina su bnas učili i vaspitavali o jednom a stvarnost je sasvim bila drugačija. Moj zaključak da je Tito i Titova kompanija bili ista govna kao i ovi što su danas. Jednostavno mi smo takvi bez razlike kako se zovemo Slovenci. Hrvati. Srbi, Crnogorci, Makedonci, šiptari s Kosmeta i ovi današnji Bošnjaci. Pokvareni do bola

Čova Buraz

Dva neradna dana da se pokolju gicani... Bilo je to lijepo koncipirano....

MONDO REPORTAŽE