• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kada se naselje pobuni i izazove "probleme"

Autor mondo.ba

Događaj koji je u irskoj i britanskoj novijoj istoriji poznat pod nazivom "Bitka kod Bogsajda" dogodio se 12. avgusta 1969. godine u sjevernoirskom gradu Deriju.

 Da li ste čuli za "Bitku kod Bogsajda"? Izvor: Printscreen

Tog dana počeo je veliki, trodnevni ulični sukob između stanovnika Derija okupljenih u "Derry Citizens Defence Association" i "Royal Ulster Constabularyja" – RUC (sjevernoirske policije koja je djelovala od 1922. do 2001).

Neredi su započeli kada je RUC pokušao da osigura paradu lojalističke protestantske organizacije "Apprentice Boys" kojom su slavili istorijsku protestansku pobjedu u opsadi Derija, što se nimalo nije svidjelo stanovnicima naselja Bogsajd, koji su uglavnom bili pristalice irske nezavisnosti od Velike Britanije.

Izvor: Printscreen

Kako policija nije uspjela da suzbije demonstrante, pa čak ni da uđe u pobunjeni Bogsajd, a nasilje se proširilo i na druge sjevernoirske gradove, na teren je pozvana britanska vojska, što se smatra početkom višegodišnjeg sukoba koji je u istoriji ostao upamćen pod imenom "The Troubles" (Problemi).

U neredima u Bogsajdu niko nije poginuo, ali je povrijeđeno najmanje 350 (od ukupno 600) pripadnika RUC-a, kao i najmanje hiljadu stanovnika Bogsajda koji su u velikom broju stradali zbog prekomjerne upotrebe suzavca tipa CS (2-klorobenzalmalononitril) za koji je utvrđeno da može ozbiljno da ošteti disajne organe, srce i jetru.

U ovom sukobu aktivno su učestvovale i žene, koje su za svoje muževe, sinove i braću pripremale molotovljeve koktele.

Izvor: Printscreen

Tokom nezvaničnog, tinjajućeg rata između katolika i protestanata koji je uslijedio nakon ovog događaja  poginulo je preko 3.500 ljudi, od toga 52 odsto civila, a "Problemi" su okončani potpisivanjem ugovora u Belfastu 1998. godine.

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE