U prvih šest mjeseci u Republici Srpskoj je registrovano 336 požara, a od toga 136 šumskih kojima je najčešći uzrok ljudska nepažnja.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova RS kažu da je najčešći uzrok požara u ljetnom periodu nehat, odnosno, nepažnja građana koji vrše ćišćenje svojih parcela paljenjem korova, suve trave i rastinja.
"Vatra sa zapaljene parcele potpomognuta visokim temperaturama i vjetrom često se proširi na susjedne površine - šume, rastinje, pa i stambene i druge objekte", kažu u MUP RS.
Osim šumskih požari iz nehata nastaju takođe i nestručnim pravljenjem ili modifikovanjem elektroinstalacija u objektu, ostavljanjem uključenih aprata koji imaju grijna tijela ili ostavljanjem upaljene cigarete.
Uprkos apelima, upozorenjima i zaprijećenim kaznama, svake godine u Srpskoj vatra proguta ogromne površine i ljudima nanese veliku štetu.
Po zakonu je zabranjeno paljenje korova i drugog poljoprivrednog otpada bez prethodnog obavještavanja vatrogasno-spasilačke jedinice i preduzimanja svih neophodnih radnji s ciljem sprečavanja vatre. Vatrogasci se žale da uprkos svim upozorenjima, ljudi i dalje pale vatru bez da ih prethodno obavijeste.
Ovog ljeta, a to ne ulazi u statistiku MUP-a koja nam je dostavljena, gorjela je i šuma u Nacionalnom parku Sutjeska, a zbog snage požara angažovani su helikopteri Helikopterskog servisa RS, Specijalne jedinice MUP-a, Oružanih snaga BiH, MUP-a Srbije...
Gorjela je i deponija u Kotor Varošu i toksična gudronska jama u Modriči.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas nakon prijema za pripadnike Civilne zaštite, vatrogasce i pilote koji su gasili požare ovog ljeta u Srpskoj, da će tražiti od Ministarstva unutrašnjih poslova da se uradi analiza uzroka požara jer ima informacija da je većinu uzrokovao ljudski nemar, a neke i namjera.
U MUP RS za Mondo kažu da su požari koji su nastali namjernim izazivanjem, odnosno podmetanjem, predmeti krivično istražnih radnji i vještačenja koje je neophodno provesti da bi se sa sigurnošću moglo tvrditi da je požar podmetnut, te da bi se mogao podnijeti izvještaj nadležnom okružnom javnom tužilaštvu.
O piromanskom poremećaju više pročitajte OVDJE.
(MONDO)