Sredinom septembra 1993. vojnici 16. motorizovane oklopne brigade VRS, bataljona korpusne vojne policije i još nekih jedinica Prvog krajiškog korpusa VRS zauzeli su Banjaluku. Osnovali su Krizni štab i suspendovali sve civilne organe vlasti.
U ranu zoru 10. septembra 1993. više od tri stotine oficira i vojnika Vojske RS na tenkovima i u oklopnim vozilima blokirali su grad na Vrbasu. Krizni štab akcije "Septembar 93" objavio je zahtijeve u 18 tačaka, koji su se mogli svrstati u tri grupe - poboljšanje socijalnog položaja boraca i njihovih porodica, borba protiv kriminala i korupcije i vojna pitanja.
"Pred nas i na naše punktove su žene donosile pite i kolače i blagosiljale nas, što najbolje pokazuje šta je narod mislio o onome što radimo. Nažalost, i tada, kao i danas, mnogo veći uticaj su imali pojedinci koji su u vlasti ili uz vlast, nego prost svijet i akcija je poslije osam dana, to se danas može reći sa sigurnošću, neslavno okončana", ispričao je 2013. za "Press RS" jedan od organizatora protesta Dragomir Babić, bivši komandir vojne policije.
Prema njegovim riječima, zahtjevi koje su učesnici "Septembra 93" uputili tadašnjim vlastima bili su vezani isključivo za materijalni položaj vojske i nije postojao apsolutno nijedan politički zahtjev. Međutim, kada su se poslije tri dana u "Glasu" pojavili dodatni zahtjevi, došlo je i do prvih trzavica.
"Mi sa tim zahtjevima nismo imali ništa i sve je djelo vojnih i civilnih obavještajnih službi koje nisu mogle da prijeđu preko toga da im je pred nosom organizovana akcija takvih razmjera. Dali su sve od sebe da na nas bace ljagu i da počnu podjele na Ratkove i Radovanove. Poslije osam dana, prekinuli smo bojkot i ispali gubitnici, jer su organizatori cijele akcije, među kojima sam bio i ja, kasnije šikanirani, a mnogi aktivni oficiri su istjerani iz službe", ispričao je Babić.
Do danas nije razjašnjeno niti rasvijetljeno da li je akcija "Septembar 93" bila spontano i opravdano nezadovoljstvu vojske teškim materijalnim položajem ili perfidno organizovana akcija koja je trebalo da dovede do sukoba tadašnjeg vojnog i političkog vrha RS.
(Mondo)