• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Grad Banjaluka predlaže da Vlada ograniči cijenu peleta na 400 KM

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Gradski menadžer u Banjaluci Bojan Kresojević predložio je da Vlada Republike Srpske ograniči cijenu peleta na 400 KM, a da Savjet ministara BiH donese pravilo kojim bi bio dozvoljen izvoz jedne tone peleta, na svake dvije koje su prodate u BiH.

 Cijena peleta Izvor: Shutterstock

Kresojević smatra da Vlada RS i Savjet ministara ne žele da ograniče cijenu peleta i da ne postoji drugo objašnjenje za situaciju u kojoj proizvođači imaju zabranu izvoza, "ali ne prodaju pelet u BiH već čekaju da izvezu i ostvare ekstra dobit".

"Ekstra dobit ostvaruju na sirovini iz državnih šuma, a građani RS od toga nemaju ništa. Građani RS se guše u visokim cijenama - trenutno je pelet 900 do 1.000 KM po toni iako troškovi poslovanja ne prate taj nivo cijena", tvrdi Kresojević.

Kaže da je mjera zabrane izvoza propisana do 31. oktobra samo dok ne prođu izbori "nakon čega će proizvođači peleta, na osnovu povoljne cijene sirovina od šuma, da izvoze i ostvaruju ekstra profit".

"Pravilna reakcija bi bila da Vlada RS donese uredbu o regulaciji odnosno o ograničenju ciejne peleta na 400 KM i da se ugledaju na vladu Srbije koja je donijela takvu uredbu. Takođe u ovoj situaciji Savjet ministara treba da donese odluku kojom će se omogućiti izvoz tone peleta, tek nakon što se prodaju dvije tone na domaćem tržištu", objašnjava Kresojević.

Prijedlog mjera za smanjenje cijene peleta trebalo je da bude i tema današnjeg sastanka u Gradskoj upravi, a na koji su nisu odazvali pozvani predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede Republike Srpske, Privredne komore Republike Srpske i Šuma Republike Srpske.

"Ne postoji nijedan drugi zaključak koji se iz ovog može izvući, nego da je njihovo djelovanje sinhronizovano i da vodi u tom pravcu da ne postoji volja da se smanji cijena peleta", zaključio je Kresojević.

Pojasnio je da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede Republike Srpske pozvao na sastanak sa namjerom, ne da oni ograniče cijenu, već da učestvuju u kreiranju rješenja koje bi u konačnici dovelo do smanjenja cijena peleta.

Ministarstvo: Nismo nadležni

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske saopštilo je danas ranije da nije nadležno za regulisanje cijena drvnih prerađevina na tržištu, među kojima je i pelet, kao ni grijanja lokalnih zajednica.

Rekli su da "odbacuju pokušaje menadžera Grada Banjaluka Bojana Kresojevića koji konstantno želi uvući ovo ministarstvo u rješavanje ovih problema".

povezano

"Cijena ogrevnog drveta za građane Banjaluke koji se griju putem „Eko toplane“, kao i za sve druge građane Banjaluke i Republike Srpske, zahvaljujući nastojanju Vlade i ovog ministarstva da zaštiti interese građana i privrede, nije povećana. Nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede su jasno određene Zakonom o ministarstvima, te Zakonom o šumama, kada je u pitanju segment šumarstva. Ponavljamo još jednom gradskom menadžeru i podsjećamo ga da nemamo nadležnosti po Zakonu o regulisanju cijena, da regulišemo cijenu drvnih prerađevina, pa tako ni peleta, te su stoga pozivi na sastanke ovom ministarstvu, na kojima bi se raspravljalo o tome, neozbiljni i govore o neinformisanosti gradskog menadžera", stoji u saopštenju.

Podsjećaju da je zahvaljujući inicijativi ovog ministarstva i Vlade Republike Srpske, zabranjen izvoz peleta, kako bi se zadovoljile potrebe domaćeg stanovništva.

"Pozivamo menadžera Grada Banjaluka da se bavi svojim poslom, jer je grijanje lokalnih zajednica, pa i Banjaluke, u njihovoj nadležnosti, baš kao i drugih gradova i lokalnih zajednica u Republici Srpskoj".

Savjet ministara je do 31. oktobra zabranio izvoz određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta među kojima je i pelet. Dozvoljen je izvoz cijepanog drveta za ogrjev.

Na sastanku u Privrednoj komori RS krajem avgusta dogovoreno je da cijena tone peleta na tržištu Republike Srpske u narednom periodu bude 480 KM plus PDV (oko 570 KM). Trenutna cijena tone na tržištu je daleko premašila ovo ograničenje.

U Asocijaciji proizvođača tada su rekli da suočavaju sa nestašicom i višom cijenom repromaterijala te da rade na granici rentabilnosti. Tvrdili su da je proizvodna cijena tone peleta 450 do 480 KM.

(Mondo)

Povezano

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE