• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ambasada Rusije u BiH: UN moraju raspravljati o Šmitu, od toga će zavisiti naš stav o EUFOR-u

Autor Dušan Volaš

Ambasada Rusije u Bosni i Hercegovini potvdila je da će insistirati da se Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija izjasni o imenovanju novog visokog predstavnika u BiH.

 Ambasada Rusije BiH misija EUFOR-a Kristijan Šmit SB UN Izvor: Screenshot - Food and Agriculture Organization of the United Nations

Ono što je važnije, potvrđeno je da će od ishoda ovog slučaja zavisiti produženje misije EUFOR-a u BiH, navodi Klix.

Upravni odbor Savjeta za provođenja mira u BiH donio je odluku da novi visoki predstavnik u BiH bude Nijemac Kristijan Šmit, ali se Ruska Federacija nije složila s ovom odlukom. PIK je tada saopštio da će o tome informisati UN, ali bez obaveze da Savjeta bezbjednosti UN-a, u kojem Rusija ima pravo veta, potvrdi ovu odluku.

Možda će vas zanimati

U novembru ističe mandat misiji EUFOR-a u BiH, a on može biti produžen samo novom rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN-a, što znači da je neophodan pristanak Rusije.

Ranije su se pojavile spekulacije da bi se Rusija mogla da pokaže koliko je protiv načina imenovanja Šmita upravo tako što će blokirati produženje mandata EUFOR-a.

Iz Ambasade Rusije za Klix kažu da polaze od toga da odluka Upravnog odbora PIK-a od 27. maja o “imenovanju” Kristija Šmita za novog visokog predstavnika u BiH nema izvršnu snagu.

"Insistiramo na tome da Savjet bezbjednosti UN treba razmotriti situaciju u skladu s uspostavljenom praksom i u kontekstu da je situacija u BiH pod nadzorom SB UN u smislu poglavlja VII Povelje UN-a. Bez izričitog konsenzusa SB UN-a za kandidaturu novog visokog predstavnika u BiH, nijedno ‘imenovanje’ Upravnog odbora PIK neće imati pravnu snagu", poručuju iz ambasade.

Naročito je zanimljiv stav o produženju EUFOR-ove misije Altea.

"Pažljivo pratimo razvoj situacije i analiziramo je. Zavisno o rezultatima ove analize, razradiće se i naš stav u vezi s produženjem operacije Altea u BiH. Pozivamo partnere da se suzdrže od konfrontacionih pristupa i vrate se konstruktivnoj saradnji", naveli su iz Ruske ambasade.

Inače, u okviru EUFOR-ove Altea mirovne misije u BiH trenutno se nalazi 600 vojnika iz 19 država.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE